Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna

W zajęciach uczestniczą chłopcy i dziewczęta w wieku 3,4,5,6 lat.

Młodsze dzieci jak i starsze wykazują się dużą ruchliwością, aktywnością i chęcią uczestnictwa w zajęciach ruchowych jaką jest gimnastyka korekcyjna.

U młodszych dzieci obserwuje się jeszcze dużo nieskoordynowanych ruchów. Dzieci te nie są jeszcze zdolne do długiego wysiłku, nie potrafią skupić uwagi przez dłuższy czas. Należy ze względu na giętki i elastyczny kościec podatny na odkształcenia stopniować zajęcia zabawowe pod względem trudności i unikać statyki. Często uatrakcyjniać ćwiczenia lub zabawę wprowadzając elementy naśladowcze w sposób ułatwiający im kształtowanie nawyku prawidłowej postawy ciała.

Dzieci te często odpoczywają tak po zabawie jak i ćwiczeniach.

Chętnie wykonują ćwiczenia oddechowe przy muzyce.

Starsze dzieci wykazują się ruchami sprawniejszymi i mniej jest przykurczów, za to dominują przykurcze w większości barkowe. Łatwiejsze ćwiczenia wykonują prawidłowo, koordynacja ruchowa jest lepsza u dziewcząt niż chłopców. Zabawy sprawiają im dużą radość, chętnie słuchają poleceń nauczyciela w których mają rywalizować. W zabawach i ćwiczeniach zauważa się troskę o własną autokorekcję i bezpieczeństwo. Manipulując różnymi przyborami wykazują własną pomysłowość. Większość dzieci posiada dobrą siłę mięśniową nóg, słabą obręczy barkowej. Mają dobrze opanowane ruchy utylitarne przydatne w codziennym życiu. Są spostrzegawcze, potrafią wytłumaczyć, wyjaśnić, dlaczego, po co wykonują dane ćwiczenie. Chętnie uczestniczą w zabawach o charakterze rzutnych z elementami równowagi.

Zajęcia z gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej odbywają się w poszczególne dni tygodnia:

poniedziałek:  grupa  I  godz. 9.15 - 9.30
                       grupa   II  godz. 9.30 - 9.45